jump to navigation

vārdene

Vārdene ir mēģinājums definēt bieži dzirdētus vārdus, kas attiecas uz mīksto dzīvi. Tā nav ne objektīva, ne visaptveroša. Pievieno atsauksmes par definētajiem vārdiem un jaunus vārdus un definīcijas komentāros.

******************************

aktīvs– diviem vīriešiem mīlējoties, jo īpaši nodarbojoties ar anālo seksu, tas, kurš ievada savu locekli otrā tiek saukts par “aktīvo” (skat. arī “pasīvs”, “uni”, “versatīls”). Daži partneri vienmēr izvēlas to pašu loma dzimumakta laikā. Tāpat dažu pāru attiecībās līdzīgi tiek dalīta ari neseksuālā kopdzīves daļa, un aktīvais uzņemas ģimenes galvas lomu, taču šāda sakritība nav automātiska.

aseksuāls/a– persona, kas izvēlas neiekļaut seksualitāti savā dzīvē un identitātē.

asimilācijas doktrīna– viedoklis, ka mīksto tiesību kustības mērķis ir panākt mīksto integrāciju un asimilāciju sabiedrībā, uzsverot, ka mīkstie neatšķiras no pārējās sabiedrības ne ar ko citu, kā ne-heteroseksuālu dzimumtieksmi un dažreiz dzimumidentifikāciju.

biseksuāls/a– persona, kam pievilcīgi ir gan sievietes, gan vīrieši.

div-garīgs– (ang. “two-spirited” ) ir priekšstats par divu dzimumu- vīrišķā un sievišķā- apvienošanos šamaniskā personā. Div-garīguma kustība ir balstīta Ziemeļamerikas pirmiedzīvotāju garīgajās kustībās, un tā ir nozīmīga LGBT kopienas pašidentifikācijai gan rezervātos, gan arī ārpus rezervātiem dzīvojošajās pirmo nāciju kopienās.

dzimumidentifikācija– (1) personīgā izpratne par sava dzimuma identitāti, kas veidojas no ķermeņa fizionomijas un psiholoģiska priekšstata par sevi. (2) Norādes un īpašības, kas palīdz noteikt nepazīstama cilvēka dzimumu. Pie dzimumidentifikācijas norādēm pieskaitāmas fizionomiskās pazīmes (dzimumorgāni, ķermeņa apmatojums), uzvedība (kustības, apģērbs), un jebkura cita pazīme, kas identificē dzimumu.

gejs– vīrietis, kurš seksuālas attiecības veido ar citu(-iem) vīrieti(-šiem).  Vārds aizgūts no angļu val. “gay”- “priecīgs”, kur kopš 20.gs sešdesmitajiem gadiem tas kļuvis par mīksto vīriešu kopienas pašidentifikācijs terminu. Angļu valodā to dažreiz attiecina arī uz ne-heteroseksuālām sievietēm. No angļu valodas vārds plaši pārņemts uz citām valodām, ieskaitot latviešu un krievu.

GLBT– ASV izveidots apzīmējums gejiem, lezbietēm, biseksuāļiem, un transpersonām. Burtus var kārtot dažādā secībā. Šo terminu Latvijā plaši lieto mērenās vidusslāņa mīksto tiesību politikas aizstāvji, piemēram, Mozaīka. Nereti iniciāļiem pievieno arī Q- “queer” vai “questioning”, TS- “two-spirited”, I “intersexed”. subalterns lieto GLBTu.t.t., lai tādējādi ietvertu visa veida mīkstos.

ģimenes vērtības– (1) uzskats, ka ģimenē kā sabiedrības institūcijā ir īpašas un citur neatkārtojamas saiknes. Šāds uzskats ir kopīgs asimilācijas doktrīnas atbalstošajiem mīkstajiem, kas vēlas viendzimuma laulību legalizēšanu, un homofobiskiem tradicionālo vērtību aizstāvjiem.

homofobija– (1) burtiski, bailes no homoseksuāļiem. (2) Plašākā nozīmē, homofobija ir uzskats, ka homoseksuāļi (un citi mīkstie) ir zemāk vērtējami un mazāk atbalstāmi kā heteroseksuāli orientēti cilvēki, kā arī jebkādi šā uzskata iemiesojumi institūcijās un sabiedrībā, piemēram atteikums pieņemt darbā mīkstos.

homoseksualitāte– dzimumtieksme pēc sava dzimuma cilvēkiem.

lezbiete– sieviete, kas seksuālas attiecības veido ar citu (-ām) sievieti (-ēm).

manierīgs– vīrietis, kam piemīt sievišķīga uzvedība. Manierīgums bieži tiek uzskatīts par homoseksualitātes pazīmi.

Mozaīka– pilnā nosaukumā “LGBT un viņu draugu apvienība “Mozaīka”” ir 2006.gadā dibināta organizācija, kuras mērķi ir panākt mīksto kopienas redzamību Latvijas sabiedrībā, kā arī tiesiskā un sabiedriskā stāvokļa uzlabošanu.

mīkstais–  (1) neskaidri definēts lamuvārds, kas apraksta vīrieša neatbilstību heteronormatīvam priekšstatam. Runājot par homoseksuāliem vīriešim, “mīkstais” var apzīmēt gan homoseksuālu dzimumtieksmi, gan izskatu un uzvedību, kas vērotāja acīs liecina par ne-heteroseksualitāti. (2) Subalterns lieto vārdu “mīkstais”, aprakstot LGBTu.t.t. kopienu.

nemanierīgs– vīrietis, kam nepiemīt sievišķīga uzvedība. Īpaši svarīgi tiem, kas meklē slepenu draugu vai mīļāko, lai slēptu sabiedrībai homoseksuālās attiecības.

netradicionāla seksuālā orientācija– homofobisks termins mīksto cilvēku seksualitātes aprakstīšanai.  Uzsver heteroseksualitāti kā tradīciju rezultātu, tātad ieaudzinātu, nevis iedzimtu personības daļu.

pasīvs– diviem vīriešiem mīlējoties, jo īpaši nodarbojoties ar anālo seksu, to, kurā ievada locekli, sauc par “pasīvo” (skat. arī “aktivs”, “uni”, “versatīls”). Daži partneri vienmēr izvēlas to pašu loma dzimumakta laikā. Tāpat dažu pāru attiecībās līdzīgi tiek dalīta ari neseksuālā kopdzīves daļa, un aktīvais uzņemas ģimenes galvas lomu, taču šāda sakritība nav automātiska.

pašidentificēties– personai pašai noteikt savu identitāti un tās aprakstu. Īpaši svarīgi gadījumos, kad pašidentifikācija neatbilst oficiālajai vai automātiski piešķirtajai, piemēram- dzimuma identifikācija, kas neatbilst pasē ierakstītajai. Tāpat pašidentifikācija ir svarīga, ja nepieciešams nošķirt identitāti un aktivitāti. Piemēram, ne visi vīrieši, kam ir sekss ar vīriešiem, pašidentificējas ar kādu no mīksto identitātes kategorijām.

pediņš– (arī “pirads”) lamu vārds mīksta vīrieša aprakstīšanai. Plaši lietots latviešu valodā un līdzinās “педик” un “пидор”. Cēlies no vārdiem “pederastija” un “pederasts”, kas apzīmē anālu dzimumakta izdarīšanu un cilvēkus, kas tajā iesaistīti. Klasiskajā grieķu valodas nozīmē jēdziens apzīmē attiecības, ieskaitot anālo seksu starp vecāku un jaunāku vīrieti. Latvijas Krimināllikuma 160.pants pieskaita pederastiju “dzimumtieksmju apmierināšanai nedabiskā veidā”, taču sods par to paredzēts tikai gadījumos, kad dzimumakts noticis kā izvarošana 159.panta (1) punkts. Vārda lietojums ir problemātisk,s jo tam ir kopīga sakne ar jēdzienu “pedofīlija”– dzimumtieksme uz mazgadīgajiem, kas Latvijā ir krimināli sodāma (Krimināllikuma 162.pants: Pavešana netiklībā”)– un var radīt nepatiesu priekšstatu, ka mīkstajiem ir paaugstināta tendence uz seksuāliem sakariem ar mazgadīgajiem.

praids– no angļu valodas aizgūts vārds ar nozīmi “lepnums”. Pirmais praids notika 1969.gadā ASV, pieminot Stonewall pirmo gadadienu. Salīdzināms ar 19.gs Centrāleiropā aizsāktajiem vietējiem dziedāšanas svētkiem, no kuriem attīstījušies un Baltijā vēljoprojām saglabājušies Dziesmu svētki, kas ir vietējās un nacionālās identitātes lepnuma izrādišans iespēja.

seksuālās minoritātes– medijos lietots termins LGBT kopienas aprakstīšanai. Lai arī termins domāts kā neitrāls, Mozaīka tā vietā lieto “LGBT”.

taisnās zarnas operators– negatīvs termins mīksta vīrieša aprakstīšanai, atsaucas uz anālo seksu.

transpersona– cilvēks, kura dzimums ir vai nu mainīts, vai arī dzimuma izpausmes pilnībā nesakrīt ar pasē reģistrēto. Variācijas iespējamas, sākot ar pretējā dzimuma apģērba gabalu valkāšanu un beidzot ar pilnīgu ķirurģisku un hormonālu dzimuma maiņu.

trasvestīts– (1) vīrietis, kas ģērbjas sieviešu drēbēs visu laiku vai arī pa retam. (2) Sieviete, kas ģērbjas  vīriešu drēbēs visu laiku vai arī pa retam. Transvestītisms ir pašidentifikācijas izpausme un nav tieši saistīts ar tieksmi uz konkrētu dzimumu.

uni, arī “universāls”– Skat.”versatīls”.

tradicionāla seksuālā orientācija– dzimumtieksme pēc pretējo dzimumu. Lietojums uzsver ka seksuālā orientācija ir ieaudzināta, nevis iedzimta.

tradicionālās vērtības– uzskats, ka sabiedrības institūcijas, kuru eksistence pagātnē ir dokumentēta, ir īpaši aizsargājamas.

versatīls– runājot par anālo seksu starp vīriešiem, “versatīls” apzīmē partneri, kurš izvēlas uz maiņām būt gan locekļa ievadītājs partnera dibenā, gan tā saņēmējs.

zilais- negatīvs vārds homoseksuāla vīrieša aprakstīšanai. Parasti izmanots,  lai aprakstītu vīrieša tieksmi uz citiem vīriešiem, nevis uzvedību un izskatu. Latviešu valodā, šķiet, ienācis no tāda paša krāsas nosaukuma lietojuma krieviski.

******************************

Vārdene top nepārtraukti. Komentē esošās definīcijas un iesaki jaunus vārdus!

Advertisements

Komentāri»

No comments yet — be the first.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: