jump to navigation

romeo un džuljeta Decembris 14, 2010

Posted by vilcins in Identitāte, Sabiedrība.
Tags: , ,
trackback

Šodien esmu publiskajā bibliotēkā, un ka vienmēr, nevaru atturēties no kārdinājuma noskatīties kādu no visās biblenēs pieejamajām filmas.lv filmām*. Manu uzmanību pievērsa Kairiša 2004.gada dokumentālā filma “Romeo un Džuljeta”. Nenoliegšu, pirmais iespaids un vislielākais iemesls filmu skatīties ir galvenais filmas puisis- Armands.

Armands

Filma ir par divu vājdzirdīgu jauniešu gatavošanos Vestsaidas stāsta iestudējumam. Vizuāli, tā ir iespēja veselu stundu skatīties uz ārkārtīgi vīrišķīgo, lai arī vēl jauno Armandu. Tīmeklī tik vien var noskaidrot, ka filmas uzņemšanas laikā Armands mācījies par automehāniķi. Ceru, ka viņš turpina arī kā uzstāties, un ja kāds zina, kur var nopirkt biļetes uz kādu viņa izrādi, lūdzu, padodiet ziņu 😉

Bet īstenībā  jau stāsts ir par vēlmi un varēšanu pārvarēt sava ķermeņa un sabiedrības ierobežojumus, jo, neskatoties uz nespēju dzirdēt Bernsteina mūziku, Armands un Rita sulīgi un pilnīgi iekļaujas sarežģītajā mūzikla radīšanā. Šāda uzdrīkstēšanās un varēšana spēcina, līdzīgi kā pirms laika manis aprakstītie Taisons Korigans un Zaks Randals.

Visbeidzot, filma lika padomāt par to, vai cilvēki un ar īpašām vajadzībām nav vien kā apskates objekti, dīvaiņi, uz ko paskatīties, ja gribas redzēt ko nebijušu. Vienlaicīgi var sevi salīdzināt un varbūt justies nedaudz labāk… normālāk. Tīmeklī atrodama filmas kritika norāda, ka filmas noskaņa būtībā balstīta uz fona mūziku, un trūkst arī subtitri. Vienvārdsakot, filma ir paredzēta dzirdīgiem skatītājiem un ir nepieejama tiem, par kuriem tā uzņemta. Gandrīz kā bulvāru preses rakti par gejiem, vai ne?

Tāpēc domāju, kā savās domās un ikdienas dzīvē tuvināt cilvēku ar īpašām vajadzībām un mīksto attēlojum un citas viņu problēmas ar mīksto ikdienā piedzīvotajiem izaicinājumiem. Zinu, ka transpersonām šī saikne ir tuvāka, jo viņiem tiešāk jāsaskaras ar medicīnas nozari, un iespēja sev iegūt oficiālu diagnozi (tātad “īpašas vajadzības”) dod atspaidu identitātes un hormonālo problēmu risināšanai. Bet ciešākas saiknes starp mīkstajiem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām būtu noderīgas visiem mīkstajiem, jo atvērta un cieši saistīta (integrēta) sabiedrība dara dzīvi patīkamāku visiem. Vēl gan jāpiemin, ka vēlmei tuvināties jānāk no abām pusēm. Būtu interesanti uzzināt, vai Armandam gribētos kļūt par geju elku.

________________________________

* Ikvienā Latvijas publiskajā bibliotēkā bez maksas var noskatīties filmas.lv fondā iekļautās dokumentālās un mākslas filmas. Šī ir brīnišķīga iespēja noskatīties gan jau sen redzētas, gan pavisam  nedzirdētas filmas. To iespējams izdarīt arī uz sava datora, kamēr esi pieslēdzies bibliotēkas Trešā tēva dēla bezvadu pieslēgumam. Tāpēc, ej uz tuvāko bibliotēku un neaizmirsti paņemt līdzi austiņas, lai filmu varētu arī klausīties.

Advertisements

Komentāri»

No comments yet — be the first.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: