jump to navigation

Pārstāvība, attēlojums un “gaisBaltija” Septembris 14, 2010

Posted by vilcins in Identitāte, Politika, Sabiedrība.
trackback

Es pārāk bieži rakstu par nacionālo aviokompāniju gaisBaltija, bet tā jau atkal man radījusi pārdomas, tāpēc jāraksta vien ir. Jaunā aviokompānijas ziņu izdevuma Baltic Evening News sestdienas nummurā publicēts LETAs raksts par austrāļu sportisti Stefaniju Raisu, kas tviterī bija pačalojusi kaut ko par p**ņiem. Kas un kā nav īsti svarīgi (bet ja interesē, vari izlasīt šeit), taču raksta publicēšana šajā izdevumā ir patīkama.

Rakstu, tāpat kā visu ziņu izdevumu, gatavojusi LETA, un tas citiem medijiem piedāvāts arī latviski, taču pārpublicēts vien’ tenku lapelē kasjauns.lv. Viņi pret mīkstajiem raksta daudz, bet parasti ne visai labā gaismā.

Man ir ļoti liels prieks, ka Baltic Evening News redaktori tomēr izlēma, ka tieši šī ziņa ir publicēšanas vērta mierīgam sestdienas pārlidojumam. Protams, tas ir vien’ sīkums, bet tieši no šādiem sīkumiem sastāv ikdienas plašsaziņas līdzekļu baltais informācijas troksnis. Un tas, kā un ka vispār mūs attēlo medijos ir svarīgi. LETAs redaktori varētu rakstīt par jebko, bet izvēlējās mīkstos.

Situācija pavisam vienkārša: demokrātiskā sabiedrībā tieši neatkarīgi mediji lielā mērā veido sabiedrības uzskatus, attēlojot lietas šādi vai tādi. Ja par tevi raksta, tad pastāvi; ja neraksta, tad laikam jau ne. Mediju kritikā un jo īpaši feminismā šādu rakstīšanu var saukt par pārstāvību un attēlojumu (angliski vienā vārdā, bet arī ar divām nozīmēm: represenatation), jo plašsaziņas līdzekļi veido uzskatu par to, kas notiek, gan izvēloties notikumus un personas, kas pārstāv daļai sabiedrības aktuālo, gan arī attēlo šo aktuālo. Traki teorētiski sanāca, bet kā nu ir, tā ir.

Rakstot par dzimumu līdztiesības jautājumiem ANO attīstības programmas izdotajā Dzimumu līdztiesības integrēšanas praksē rokasgrāmatā, Astrīda Neimanis eleganti, bet skaidri norāda, ka tieši redakcijas attieksme ir svarīgākā, lai objektīvi un precīzi attēlotu dzimumu jautājumus, un tieši plašsaziņu redakciju rokās ir arī to grupu, kam neiet diezko labi, pārstāvības un redzamības sabiedrībā veicināšana  (129 lapa, un šur tur citur arī). Tāpēc Kristīne Garina pirms kāda laika Mozaīkas blogā aicināja nesūtīt uz Eiropu seriāla Cerību īela 21 Normundu. Kristīnei traki patika, ka šis tēls ir gan pārstāvošs (beidzot kāds mīkstais latviešu televīzijā!), gan pozitīvi attēlojošs (vienkāršs cilvēks!).

Redz kā sanāca veselu palagu pierakstīt. Bet mazais rakstiņš tiešām bija patīkams pārsteigums, kas jauki atgādināja, ka nav smuki apsaukāties, un, ja godīgi, nebiju gaidījis šādu patīkamu atgādinājumu no nacionālās aviokompānijas. Lakam pārāk bieži redzu tās vārdu kopā ar Cieto un tāpēc to par zemu vērtēju.

Ne tikai lidojuma avīzīte, bet arī pats lidojums bija traki labs, neskatoties uz švakajiem laika apstākļiem. Vienīgais, kā nu jau vairākos lidojumos pēc kārtas, nedaudz sarūgtināja lidojuma apkalpe: no trim tikai viens bija puisis, un arī viņš, salīdzinājuma ar dāmam, ne pārāk izskatīgs. Par stjuartēm airBaltic tiešām lielākoties izvēlētas pēc visiem rādītājiem dabas bagātigi apveltītas dāmas, taču puiši, vizmaz manā pieredzē, tikai šādi-tādi. Bet varbūt, ka man vienkārši nav paveicies, tāpēc aptauja:

Novēlu visiem lidojumam labvēlīgu laiku!

Advertisements

Komentāri»

1. Neatkarīgais - Decembris 1, 2010

laiks jaunam ierakstam, ne? 🙂


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: