jump to navigation

Šis ir mans… laikam jau vīrs augusts 5, 2009

Posted by vilcins in Identitāte, Sabiedrība, Ģimene.
Tags: , , ,
trackback

Atbildot uz Daniela izaicinājumu (un turpinot paša žēlošanos par leksiku): kā tad saukt savu otro pusīti?

Pirmkārt, jau, runājot par Jonsi un Aleksu, īslandiešu valodā viņu attiecības tiek aprakstītas kā “mīļākie”. Piemēram šajā rakstā, Aleksu apraksta kā Jonsi “kærast”. Taču, jāatcerās, ka šī vārda tiešā īpašības vārda nozīme “mīļākais” vai “vismīļākais” slēpj lietvārdu “līgavainis” vai “mīļākais” un kā lietvārds tas nav hetero- vai homo- specifisks. Īslandiešu valodas kontekstā, visprecīzākais apraksts abu puišu attiecībam varētu būt “romantiski draugi”. Protams, var jau arī kā lastfm krievu versijā: par “veciem kolēģiem“. 🙂

Kā jau Daniels rakstīja, “partneris” tiešām ir labs vārds, un lieti noder, aprakstot kādu, ar ko ir kopīga lieta, bet nav iespējams reģistrēt šīs attiecības. T’āds cienījams nosaukums. Vēl, protams, var runāt par “savu partneri”, kas vismaz teorētiski ir dzimumneitrāls locījums, un tas var lieti noderēt, it īpaši, ja pārtulko angliski vai kādā citā valodā bez dzimtes.

Bet atgriežoties pie rīsu puikiem (labi, atkāpīte– kad pirmo reizi izlasīju nosaukumu, biju pilnīgi pārliecināts, ka kaut kur zemtekstā ir atsauce us Ziemeļamerikas un Āzijas geju jēdzienu “rice queen” jeb “rīsu karaliene”, ar ko apzīmē ne-āziešu izcelsmes mīkstos, kam īpaši interesē āzieši (respektīvi “potato bottom”).) Bet par manu orientālismu citreiz– gribēju teikt, ka, manuprāt, Latvijas žurnālisti nav pārāk kļūdījušies, aprakstot abu mākslinieku attiecības kā draudzību. Ja jau mēs šeit seksuāli romantiskas attiecības starp diviem cilvēkiem saucam par draudzību, tad tā būtu vien jādara, neskatoties uz draugu dzimumu. Tas, ka Jonsi un Alekss negrib vai nevar noformēt savas attiecības kā ciešāk vai savādāk, nav TVNetā strādājošo vaina.

Kas zin, kā Krievijā starp veciem kolēgām parasts uzvesties

Kas zin, kā Krievijā starp veciem kolēgām parasts uzvesties

Advertisements

Komentāri»

No comments yet — be the first.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: