jump to navigation

Vārda maiņa pēc dzimuma mainīšanas aprīlis 8, 2009

Posted by vilcins in Identitāte, Politika, Sabiedrība.
Tags: , , ,
trackback

Šodien Saeima apstiprināja likumprojektu “Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likums″ (Nr. 668/Lp9), kas starp citām lietām nosaka, ka dzimuma maiņa ir pamatojums vārda maiņai. Cik var saprast, šis likuma punkts nav jauns. Saeimas preses relīze galvenokārt koncentrējas uz likuma regulēto tautības maiņu, tāpat kā Delfu.lv raksts.

4. un 5. pantā, kas nosaka iesnieguma formātu un nepieciešamos dokuments, nav minēti, kādi dokumenti tieši ir nepieciešami, lai pierādītu, ka dzimums ir mainīts, bet 5. panta 5) punkts nosaka, ka var tikt pieprasīti “citi dokumenti”. Tie, jadomā attieksies uz cilvēkiem, kas maina vai ir jau mainījuši dzimumu.

Vai kādam ir zināms, kādi dokumenti tieši ir nepieciešami, un kādas ir reālās iespējas transpersonai mainīt vārdu atbilstoši dzimumam?

Advertisements

Komentāri»

1. Rendija - aprīlis 10, 2009

Vismaz viens reāls gadījums, kad transpersona ir mainījusi vārdu, man ir zināms. Sākuma ir nepieciešams ārstu, tostarp psihiatra atzinums, par personas piederību pretējam dzimumam. Ar šo atzinumu tad dodas uz tuvāko Dzimtsarakstu nodaļu, līdz ņemot pasi un dzimšanas apliecību. Uzraksta iesniegumu un gaida atbildi. Ja lēmums pieņemts par labu vārda maiņai, dodas uz PMLP ar šo lēmumu un veco pasi rokās, lai formētu jaunu pasi.

Grūtākais ir saņemt ārstu atzinumu, parējais jau, kā man šķiet, ir nieks. Domāt, ka būs jāsaskaras ar lielu skepsi un pretstāvēšanu pašas jauna dokumenta formēšanas procesā, nav pamata. Ja uz rokas jau ir lēmums par vārda maiņu, viss notiks raiti.

Šaubos, ka kādi citi dokumenti pilngadīgai personai varētu tikt pieprasīti.

2. vilcins - aprīlis 10, 2009

Vai tas nozīmē, ka galvanais priekšnoteikums vārda un oficiālās personības maiņai ir ķirurģiska iejaukšanās, vai tomēr pietiek tikai ar psihiatrisku atzinumu par identitātes maiņu?
Cik var noprast no šī pagājuša gada tiesas lēmuma (http://www.tvnet.lv/onlinetv/lnt/zinas/top10/article.php?id=299450), iespējams, ka nepilnīga pārēja arī var tikt uzskatīta par iemeslu oficiālām vārda izmaiņām, tādējādi dodot lielāku elastīgumu un tiesības indivīdam izlemt, kā tieši izpaust savu dzimumidentitāt.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: