jump to navigation

Kā pietrūkst Mozaīkas programmā janvāris 31, 2009

Posted by vilcins in Identitāte, Politika, Sabiedrība.
Tags: , , , , , ,
trackback

Šonedēļ mīksto politikas kursa tēma bija mīksto sabiedriski politisko organizāciju programmas definēšana- kas tiek iekļauts un kas nē, tāpēc šodien rakstu par Mozaīkas vidējā termiņa stratēģiju, kas atrodama organizācijas mājaslapā.

Man, kā daudziem, kas seksuālās identitātes politiku sākuši aptvert tikai pēdējos gados, līdz šim pilnīgi saprotama likās plaši sabiedrībā redzamās mīksto politiskās aktivitātes: tie, kas cenšas panākt progresu mīksto tiesību aizsardzībā un tie, kas vēlas klusi atbalstīt kopienu. Mozaīka nostājas ielas vidū un paziņo, ka pašlaik galvenā prioritāte ir LGBT kopienas redzamība- jo vairāk mīksto iznāks no pagrīdes, jo labāk. ILGA Latvija konservatīvi un piesardzīgi nīkulīgā attieksme pret lielāku redzamību un agresīvu tiesību pieprasīšanu, kā arī organizācijas nesaprotamā struktūra pamatoti noveda pie tās gala- izskatās, ka Latvijas mīksto kopienai vajag ko vairāk par pagrīdes atbalstu un sarunām virtuvē.

Mozaīkas oficiāli deklarētie mērķi ir piesardzīgi un neskaidri: starptautiski atzītās normas cilvēka pamattiesību un brīvības jomā var tikt traktētas dažādi- sākot ar ultra-progresīvo, bet absolūti no politiskās realitātes attālināto Eiropas Parlamentu un beidzot ar daudz konservatīvāko Apvienoto Nāciju Organizāciju.

Vēlme sekmēt sabiedrības zināšanas par seksuālās orientācijas ir apsveicama, tā pat kā mērķis veicināt mīksto kopienas izpratni par sevi. Taču visinteresantākie ir programmas trīs pēdējie mērķi: ar seksuālo orientāciju un dzimumu saistītas diskriminācijas izskaušana un ģimenes modeļu dažādības apziņas veicināšana.

Lai gan no Mozaīkas iekustināto konservatīvo protestiem varētu nojaust pretējo, organizācijas programma ir tālu no radikālas vai īpaši izaicinošas. Tajā nav ierakstīta pat pašlaik Rietumu organizāciju vidū vispopulārākā prioritāte- viendzimumu laulības atzīšana.

Tā vietā lai izaicinātu “tradicionālās ģimenes vērtības” Mozaīka deklarē vēlmi iesaistīt un integrēt mīkstos sabiedrības vairākumā.

Šāda pieejam ir saprotama, jo īpaši ņemot vērā pēdējo gadu anti-mīksto aktīvismu un politikās manipulācijas ar “tradicionālo ģimenes vērtību” jēdziena radīšanu un popularizēšanu. Piesardzība liek atturēties no pārliekas izlēkšanas.

Taču ir jājautā: “Kādas ir šīs mērenības sekas?”

Neskatoties uz “T” klātbūtni organizācijas nosaukumā, transpersonas un dzimuma izpausme ne reizi nav pieminēta Mozaīkas vidējā termiņa stratēģijā.

Tāpat nav nekādu atsauksmju uz nabadzīgo un neaizsargāto mīksto grupu aizsardzību, piemēram, problēmas un izaicinājumi, ar ko saskaras mīkstie bezpajumtnieki un jaunieši, kas ienākumus nodrošināt seksa industrijā. Seksualitāte un dzimumizpausme ir daudz vairāk kā pagrīdē dzīvojošu geju un lezbiešu identitātes problēma, un, neskatoties uz Mozaīkas apgalvojumiem, ka mīkstie ir tādi paši kā visi pārējie, tikai nedaudz citādāki, daudziem nākas dzīvot dzīves, kas ārkārtīgi atšķiras no vidusslāņa pieņemtajiem modeļiem.

Vēloties iekļaut mīkstos Latvijas sabiedrībā, Mozaīkas programma rada vienpusīgu un nepilnīgu ainu par dažādību un ārkārtīgi dažādajām vajadzībām un prioritātēm mīksto kopienā.

Advertisements

Komentāri»

1. Sapnis - janvāris 31, 2009

Vispār jau stulbi. Ne jau gejus ir jāintegrē sabiedrībā, bet sabiedrībai jāpalīdz pieņemt gejus. Cik zināms gejiem pieņemt sabiedrību nav nekādu baigo grūtību. Bet īstenībā parasts politiks bsts


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: