jump to navigation

M Decembris 31, 2008

Posted by vilcins in Identitāte, Sabiedrība, Veselība.
Tags: ,
trackback

Es sevi uzskatu par vīrišķīgu vīrieti. Vīrišķīgu vārda tiešajā nozīmē, bet ne pārspīlēti muskuļainajā, nedaudz stulbā, un bravurīgā stereotipā. Es labprāt daru tā sauktos “vīriešu” darbus un ērti jūtos savā vīrieša apģērbā un izskatā. Ir ērti būt par to, kas tev patīk, un es izbaudu savu un citu vīriešu vīrietību visos tās aspektos.

Geja identitāte ir vienkārši izmantojama. Tā ir atpazīstama un stabila. “G” vienmēr ir GLTBu.t.t. pirmais vai vismaz otrais burts, un pat ja man ne vienmēr gribas būt saistītam ar plaši sastopamajiem priekšstatiem par mīkstajiem, pasakot, ka esmu gejs ir varu ātri noformulēt to, ka esmu vīrietis, kam seksuāli interesē citi vīrieši.

Pirms gada es satiku M. Skolas mīksto grupas ikceturtdienas vakara sanāksmē viņa klusi sēdēja dīvāna stūrī. Ar īsi apcirptiem matiem un uz priekšu sakumpušiem pleciem, M būtu izskatījusies pēc vidusskolas vecuma puiša, ja vien zem pelēkās sporta jakas nebūtu nedaudz nojaušamās krūšu līnijas.

Klusa, uzmanīga, un nedaudz neveikla, M atstāja vīrišķīgas lezbietes iespaidu. Sēžot iepretim R, kas no mazpilsētas padomes deputāta pēc bērnu izaugšanas nolēma kļūt par žilbinošu bruneti, M bija gandrīz vai nepamanāma. Bez tam, uz sanāksmēm jau neiet, lai apskatītu lezbietes, bet (parasti veltīgā) cerībā sastapt kādu dedzīgu un izskatīgu mīksto tiesību aktīvistu, vai ne?

Šoruden, M draugiem un paziņām izsūtīja epastu ar paziņojumu, ka pēc ilgstošām pārdomām viņš ir nolēmis uzsākt pārmaiņas uz vīrieša dzimumu, kas bioloģiski būtu visatbilstošākais viņa izjūtām. M rakstīja, ka viņam ir bail no šīm nozīmīgajām pārmaiņām, bet citas iespējas viņam neesot.

Lai arī M nav vēl uzsācis hormonu terapiju, kas beigās fizioloģiski pārveidos viņu par puisi, pašlaik viņš mācās sabiedriski būt par vīrieti.

M mēģinājums apgūt vīrietību liek man pārvērtēt savu vīrišķību kā dabisku manas personības sastāvdaļu. Uzvedībā es ārkārtīgi līdzinos savam tēvam un brālim. Mūsu gaitas ir gandrīz vienādas, un mēs pat sēžam ļoti līdzīgi. Pieļauju, ka daļēji tas ir mūsu kopīgi gēnu rezultāts- mēs arī izskatāmies ļoti līdzīgi un mums ir vienādas ķermeņa uzbūves, lai gan brālis vairāk nodarbojas ar sportu un ir muskuļaināks.

Bet skatoties, kā M cīnās ar jauno uzvedības normu, nostiprinās pārliecība, ka vīrišķīgumu iemācās ar laiku. Kopš lēmuma kļūt par puisi, M ir palicis neveikls un nepārliecināts, līdzīgi kā pusaudži, kuru ķermeņi pēkšņi sāk augt tik ātri, kā koordinācija nespēj turēties līdzi. Lai arī pašlaik M pārmaiņas ir tikai sociālas, viņa locekļi acīmredzami nav pielāgojušies vīrišķīgām kustībām.

M staigā viegli kustinot plecus un, viņam no regbija laukuma uz kopmītnēm ejot, no mugurpuses viņš izskatās pēc vīrieša. Bet tiklīdz M nonāk mazāk telpā, viņš gandrīz nepārtraukti aizķeras un mantas regulāri izslīd no nervozi kustīgajām rokām. M apgalvo, ka lielākoties sēžot un pārvietojoties ar straujām kustībām, ir iespējams samazināt neērtas situācijas, bet no malas izskatās, ka tieši maiņas starp, piemēram, gandrīz skriešanu pār telpu un tad pēkšņu apsēšanos ir neveiklības galvenais cēlonis.

M pārmaiņu progress ir skaidri redzams. No klusas, plecīgas sievietes viņš kļuvis par neveiklu bet nedaudz bravurīgu pusaudžu puiku. Ja viņš to iemācījās deviņpadsmit gadu vecumā pārdomāta procesa rezultātā, kāds gan tur pārsteigums, ja es varēju iemācīties savu dzimuma lomu, kas man patīk un šķiet atbilstoša, jau agrā bērnība.

Ar prieku vēroju, kā M pārliecināti maina savu dzīvi tā, kā tas šķiet atbilstoši viņa sevis-izjūtai, bet tajā pašā laikā varu justies atvieglots, ka man tāpat kā lielākajai daļai cilvēku, kas viegli ietilpst kādā no dzimuma-seksualitātes kategorijām, ieskaitot heteroseksuāļus, vismaz dzimuma identitātes veidošanās notika automātiski un bez tām grūtībām, ar ko nākas saskarties M.

Advertisements

Komentāri»

No comments yet — be the first.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: